Opublikowano

„Puuuuusia, niech ja Cię dorwę!”: Dlaczego królik gryzie kable i meble?

dlaczego królik gryzie

Każdy kto posiada królika dobrze wie, że mimo, iż zgodnie z systematyką należą do rzędu Zajęczaków, to są jednak zdecydowanie prawdziwymi gryzoniami (aby dowiedzieć się więcej o tym podziale, polecamy ten artykuł) W końcu nie ma nic fajniejszego niż zjeść kawałek ukochanego buta swojej pani, przegryźć ładowarkę do laptopa lub telefonu czy posmakować innych niejadalnych rzeczy, przyprawiając tym samym swoich właścicieli o zawrót głowy. Czemu jednak tak się dzieje? Ważne jest, aby uświadomić sobie powody dlaczego królik gryzie, aby później efektywnie ograniczyć problem.

Gryzienie z natury

Przede wszystkim musimy pamiętać, że gryzienie to zupełnie naturalne zachowanie zajęczaków. Dlaczego? Królik gryzie, bo w ten sposób dba o higienę jamy ustnej, czyszcząc i na bieżąco ścierając sobie siekacze. Pozbawianie go takiej możliwości może doprowadzić do poważnych dolegliwości i wad uzębienia!

Kolejnym „naturalnym” powodem, dla którego nasz zwierzak gryzie niejadalne przedmioty, mogą być niedobory żywieniowe w makro- i mikro-elementy (czyli odpowiednio sole naturalne i pierwiastki śladowe). Należy udać się wtedy do lekarza weterynarii i wykonać badania krwi.

Królik sam w domu

Natomiast jeżeli wiesz, że z Twoim kicakiem jest wszystko w porządku, ma idealne uzębienie i wzorowe wyniki morfologii, a mimo to namiętnie gryzie różnego rodzaju rzeczy, prawdopodobnie robi to po prostu z nudy. Króliki tak samo jak Ty odczuwają nudę. Wynajdują wtedy coraz to nowsze możliwości urozmaicenia sobie czasu, co niestety skutkuje coraz większymi zniszczeniami w Twoim domu. W takiej sytuacji przychodzi nam pomoc w postaci tzw. wzbogacenia środowiskowego.

Wzbogacenie środowiskowe to mądrze brzmiące określenie sprawy dość prostej. Jest to bowiem nic innego jak elementy absorbujące, których celem jest urozmaicenie otoczenia oraz odpowiednia stymulacja naszego zwierzaka. Zastosowanie wzbogacenia środowiskowego powinno być ściśle uzależnione od gatunku osobnika, tak aby pozwalało mu na manifestowanie swojego naturalnego behawioru (inaczej przecież bawi się pies, a inaczej królik). Zapewni to odpowiedni rozwój naszego pupila oraz uchroni od występowania stereotypii (czyli powtarzania w kółko tych samych ruchów czy czynności) i innych zachowań niepożądanych.

Jako elementy wzbogacenia środowiskowego polecane są interaktywne zabawki logiczne, wymagające od królika zaangażowania i wysiłku umysłowego, który zostanie wynagrodzony smakołykami. Wiele ciekawych zabawek można zrobić samemu – pomysły i niezbędne wskazówki dostępne są na króliczych stronach i forach.

Co innego zaoferować do gryzienia?

W króliczym świecie idealnie sprawdzą się gryzaki dedykowane właśnie dla tej grupy zwierząt. Najczęściej występują w postaci gałązek różnej grubości i długości oraz kawałków kory drzew. Podawane regularnie zaspokajają potrzebę gryzienia oraz dbają o odpowiednie ścieranie uzębienia uszatych przyjaciół.

Skutecznym rozwiązaniem, które również zajmie zwierzę na dłużej, są kolby – jednak kolba kolbie nie równa i łatwo kupić coś, co tylko zaszkodzi naszemu maleństwu. Powinniśmy wybierać kolby naturalne, bez-zbożowe oraz bez barwników i zbędnych dodatków cukrowych, które mają negatywny wpływ na układ pokarmowy królików. Warto zrezygnować również z oferowanych na rynku zoologicznym kolorowych dropsów smakowych, które w efekcie przyniosą więcej szkody niż pożytku. Powinniśmy postawić za to na produkty naturalne, czyli takie, do których króliki nieudomowione mają dostęp w ich pierwotnym środowisku.

Sprzęt do zadań specjalnych

Co jednak, gdy nasza pociecha jest wyjątkowo uparta? W sytuacji kiedy mimo zapewnienia odpowiedniego wzbogacenia środowiskowego, twój królik nadal namiętnie gryzie elementy wyposażenia domu, można wspomóc się specjalistycznymi preparatami odstraszającymi.

W naszej ofercie dostępny jest wdzięcznie brzmiący Gorzki Trener, który zawiera substancję o wyjątkowo nieprzyjemnym, gorzkim smaku. Dzięki temu skutecznie zniechęca zwierzaki do gryzienia mebli, butów, czy przewodów elektrycznych, które nim spryskamy, będąc przy tym całkowicie bezpieczny zarówno dla nich, jak i dla ludzi.

Pamiętajmy jednak, że gryzienie to przejaw naturalnego behawioru zajęczaków. Osiągniemy większy sukces, jeżeli zaakceptujemy takie zachowanie i będziemy starali się przekierować je na elementy do tego służące, niż jeżeli będziemy chcieli wyeliminować je całkowicie. Po pierwsze jest to po prostu walka z wiatrakami, a po drugie możemy zrobić w ten sposób krzywdę naszym pociechom. Nasze zadanie powinno być zupełnie inne. Powinniśmy sprawić aby produkty, które podajemy królikom, stały się dla nich zwyczajnie atrakcyjniejsze i ciekawsze niż przykładowy but czy zasilacz.