Opublikowano

Spacery podczas pluchy: jak utrzymać czystość jesienią?

jak utrzymać czystość jesienią

Właściciele psów, którym zależy na względnym porządku w domu, zawsze obawiają się nadejścia jesieni. Nasi pupile są wtedy w siódmym niebie. Kałuże do brodzenia, kupy liści, w które można wskoczyć, błoto zachęcające do radosnego tarzania – każdy jesienny spacer to kolejna ekscytująca przygoda dla naszego psa. Nam pozostaje natomiast nieco inna przygoda – sprzątanie całej tej „jesieni”, która przybywa wraz z czworonogiem do domu. Jak utrzymać czystość jesienią? Jakie sztuczki zastosować, aby nie spędzić całego dnia na porządkach? Poniżej podpowiadamy kilka wskazówek i praktycznych porad.

Kąpiel (nadal) podstawą jesiennej czystości

Nie odkryjemy Ameryki sugerując, że podstawą właściwej pielęgnacji i utrzymania czystości naszego podopiecznego – tak jak o każdej innej porze roku – jest zwykła kąpiel, na mokro, z szamponem. Warto natomiast zwrócić uwagę na dwa zagadnienia.

Po pierwsze, w „brudnym” sezonie zapewne będziemy takie kąpiele organizować częściej niż podczas suchych pór roku. Co za tym idzie, pies będzie miał częstszy kontakt ze środkami czystości. Środkami które, ma się rozumieć, nie są jego naturalnym sposobem na radzenie sobie z brudem, dlatego też mogą powodować dyskomfort, podrażnienia, czy reakcje alergiczne. W tym okresie warto więc tym bardziej zadbać o to, by szampon jakiego używamy był dobrej jakości, tzn. delikatny dla sierści i skóry, hipoalergiczny, nie zawierający SLS/SLES, szkodliwych parabenów, niepotrzebnych dodatków zapachowych czy barwników. (Więcej o zapachu szamponu możesz przeczytać w tym artykule.) Taki produkt sprawdzi równie dobrze tak przy kąpielach raz na kilka miesięcy, jak i co kilka dni.

Po drugie, podczas chłodnych pór roku pies może mieć zwiększone zapotrzebowanie na bardziej wyspecjalizowane szampony. Co to znaczy? Tyle, że pies może podobnie reagować na zamknięte okna i włączone kaloryfery podobnie jak my – przesuszającą się skórą. Warto więc zadbać o to, aby szampon, w którym będziemy go kąpać odpowiednio temu przeciwdziałał. W składzie powinniśmy szukać przede wszystkim olejów – Arganowego, Rycynowego, czy Sezamowego, bo to właśnie one odpowiadają za nawilżające działanie kosmetyków. Dobrym wyborem będzie tez szampon o działaniu Odżywczo-Regenerujączym bądź Łagodzący Swędzenie.

Odżywka tarczą przed brudem

Mniej oczywista w tym, jak utrzymać czystość jesienią, jest rola odpowiednio dobranej odżywki. Ona także może wspomóc nas na dwa różne sposoby, w zależności od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy.

Odżywki do stosowania na mokro i spłukiwania, takie jak Glossy Mask czy Odżywka Uniwersalna Fafi, działają natłuszczająco, nadając sierści charakterystyczny poślizg. Oszałamiający wygląd sierści to skutek oczywisty, jednak w tym przypadku bardziej interesuje nas działanie drugoplanowe. Większy poślizg oznacza bowiem także to, że wszelki brud mniej przywiera do czystej sierści, a raczej ześlizguje się po zabezpieczonym w ten sposób włosie. W ten sposób odżywki tego typu przedłużają efekt czystej sierści, tym samym wydłużając czas pomiędzy kąpielami.

Z kolei Odżywka Dwufazowa stosowana na sucho wykazuje silne działanie ułatwiające rozczesywanie. Zabezpieczając psa w ten sposób ograniczymy więc ryzyko, że w sierści zaplączą się trudne do wyciągnięcia liście czy patyczki. Znacznie ułatwi nam to także proces doprowadzania kudłatego psa do porządku od razu po spacerze.

Pianka do zadań specjalnych

Co jednak, jeśli podczas jesiennego spaceru nie udało się uniknąć wszystkich pułapek i pies wraca brudny? W wielu przypadkach nie musi to wcale oznaczać natychmiastowej kąpieli. W usuwaniu miejscowych zabrudzeń (na przykład zachlapane łapy i brzuszek, jak to często jesienią bywa) idealnie sprawdza się Quick Foam, szampon w postaci wygodniej pianki bez spłukiwania. Wystarczy nałożyć niewielką ilość na zabrudzone miejsce, wetrzeć w sierść, osuszyć ręcznikiem (bądź chustką czy ręcznikiem papierowym) – i gotowe. Cały proces zamiast godziny zajmuje najwyżej dwie minuty.

Pianka Quick Foam opracowana jest z tak samo dużą troską o delikatną skórę psiaków jak nasze tradycyjne topowe szampony. Oznacza to, że jest w pełni bezpieczna i bez żadnych przeszkód może być aplikowana tak często, jak jest potrzebna. Nawet po każdym spacerze!

Gdy pies pachnie psem

Nawet gdy nasza pociecha na spacerze zachowuje się wyjątkowo grzecznie i wraca z niego czysta, przy jesiennej aurze zapewne i tak sierść często będzie wilgotna. Charakterystyczną nutę zapachową „mokry pies” zna każdy z nas. Z dużą pewnością można stwierdzić, że generalnie nie należy ona do najprzyjemniejszych. Jednak i w tym wypadku nie jesteśmy skazani na kąpiel.

Z jesiennym problemem wilgotnego psa idealnie radzą sobie bowiem produkty rozkładające zapachy – Neutralizator i Pochłaniacz Zapachów. Po wejściu z mokrym futrzakiem do domu nie musimy panikować; to, że wytrze się w sofę czy swoje legowisko nie będzie żadną katastrofą. Pochłaniacz i Neutralizator są bowiem efektywne i bezpieczne dla prawie każdej powierzchni, można je także stosować bezpośrednio na sierść psa. Co ważne, działają bezpośrednio na źródło zapachu,  a nie tylko go maskują. Oznacza to, że jednym spryskaniem na stałe eliminują problem, oszczędzając nam tak przygód z praniem tapicerek, jak i uciążliwych kąpieli zwierzaka.