Opublikowano

Pierwsza pomoc dla dzikich zwierząt

Na jaki numer dzwonić?

Numerem alarmowym do pogotowia weterynaryjnego jest 983. Jeżeli zdarzenie występuje w mieście, możesz też powiadomić straż miejską (numer 986). Poza miastem rozsądniej będzie zadzwonić do centrum powiadamiania ratunkowego (numer 112).

Co robić czekając na przyjazd służb ratunkowych?

Często zdarza się, że trzeba natychmiast udzielić pomocy i samo powiadomienie służb nie wystarczy. Najważniejszą zasadą jest bezpieczeństwo. Nie podchodź do dzikich zwierząt dużych rozmiarów, bo mogą zrobić ci krzywdę. Zaliczamy do nich m.in. dziki, wilki, jelenie, sarny. Te ostatnie są bardzo strachliwe i znane są u nich przypadki zawałów serca wywołanych stresem po bliskim kontakcie z człowiekiem.

W pierwszej kolejności zabezpiecz miejsce zdarzenia. Jeżeli znajdujesz się przy drodze, upewnij się, że jesteś widoczny dla uczestników ruchu. Świetnie się tutaj sprawdzą światła awaryjne, trójkąt ostrzegawczy, wyróżniający się ubiór, chodzenie wokół miejsca zdarzenia czy świecenie latarką w przypadku gdy nie masz samochodu i jest ciemno.

Jeżeli masz do czynienia ze zwierzęciem, które nie powinno zrobić ci krzywdy (na przykład z jeżem, wiewiórką czy ptakiem), sprawdź jego przytomność i oddech, choćby przykładając źdźbło trawy do nosa. Nie dotykaj stworzenia gołymi dłońmi – przenieś je w bezpieczne miejsce używając rękawic, ubrania lub koca. Jeśli masz możliwość, umieść zwierzę w pudełku i zadbaj o to, by było cicho, spokojnie, ciemno i ciepło. Podczas ucieczki mogłoby ono odnieść dodatkowe obrażenia, więc lepiej temu zapobiec. Jeśli zauważysz krwotok, który może zagrażać życiu, uciskaj ranę czystą szmatką.

W przypadku gdy spotykasz duże zwierzę, zachowaj szczególną ostrożność. Twoje możliwości są bardzo ograniczone. Jedyne co możesz zrobić to powiadomić odpowiednie służby i nakryć stworzenie kocem, przykrywając oczy. To zredukuje u niego stres i ograniczy dostęp bodźców zewnętrznych.

Jeśli przytomne zwierzę zaczyna uciekać, nie goń go. Idź spokojnie za nim i utrzymuj kontakt wzrokowy do czasu przyjazdu służb ratunkowych.

Uciekające zwierzęta egzotyczne

Czasami możesz usłyszeć o ucieczkach zwierząt, które nie występują naturalnie w Polsce. Dotyczy to egzotycznych odmian węży czy dużych kotów. Odpowiednimi służbami, które warto zawiadomić w przypadku spotkania takiego zwierzęcia na wolności są straż miejska (numer 986) oraz policja (numer 997). Pod żadnym pozorem nie zbliżaj się do tych stworzeń, nie próbuj ich drażnić ani nawet dokarmiać. Zachowaj bezpieczną odległość i kontakt wzrokowy do czasu przyjazdu służb.

Co zrobić, jeżeli zwierzę zaatakuje?

Załóżmy, że podczas akcji ratunkowej zostaniesz pogryziony, zadrapany lub będziesz mieć kontakt ze śliną bądź krwią zwierzęcia. W takim wypadku zabezpiecz swoją ranę i zgłoś się jak najszybciej do lekarza.